Suurupi muuseum-külakeskus

Planeeri oma üritus Suurupi muuseumi saalis.
Mugavalt mahub hoones viibima 30 inimest,.

Hoones saab tutvuda paikkonna ajalooga, pidada koosolekuid ja väiksemaid seminare. Paigale annab unikaalse lisaväärtuse võimalus külastada ka Eesti ühte vanimat tuletorni.

Planeerime erinevaid kogukonna kooskäimise võimalusi:
käsitöötubasid, kontserte, vestlusõhtuid ja laste muinasjutuhommikud.

Hinnakiri
Hoone I korruse rent 25€/h
Broneeri juurde tuletorni ekskursioon vastavalt tuletorni hinnakirjale.
Väliala kasutamine erikokkuleppel.
Kirjuta suurupi@tuletornid.ee või helista 533 356 17

Hoone ajaloost

1953.a ehitati  tuletornist edelasse uue elektriajastu hoone.  Nii nimetatud majandusõu, kus asusid linnaku puu-, liiva-söekuurid sai uue uhke valge maja. Hoones  asusid vahiruum tuletorni juhtimisseadmetega ning diiselgeneraatorid tuletornide ja sireenijaama elektriga varustamiseks. Algusaegadel töötas tuletorn  akudega, mida tuli täita ja laadida, selle tarbeks oli akude täitmise saal. Majas asus laevade sideruum ja loomulikult ajastukohane punanurk, mille seintele lisandus aasta aastalt uusi tunnustuskirju tuletorni eesrindliku arendamise ja hooldamise eest. Hoones asus ka kuivkäimla. Hoones oli kaks ahju, mille kütmine talvel oli samuti vahis oleva majakavahi ülesanne.

1998  aastast asus hoones seismojaam.  Väike aparaat seisis  kolmel jalal paari meetri sügavusele ulatuval betoonsambal, see oli valatud otse paepinnasele. Esimesse seadmesse  lõi välk sisse ja aparaat läks katki.  2005. aastal soetati KIK-i abiga uus aparatuur, mis töötas Suurupis kuni riigi otsuseni, et nad ei vaja antud hoonet ja pandi see läbi Riigi Kinnisvara müüki. Eesti maavärin registreeriti Suurupi jaamas  näiteks 2006 . aasta novembris. See juhtus ühel ööl Keri saare lähedal meres ning  Harku valda jõudsid tõuked viie sekundiga.

Oksjonilt ostsid oma lapsepõlvekodu õuel  oleva hoone õed Anne-Ly ja Kristiina. Riigi Kinnisvara AS sõlmis 12. jaanuaril 2011.a müügilepingu enampakkumiste võitjaga. 

Selleks, et anda hoonele uus hingamine, alustati projekteerimistöödega hoonesse Suurupi kandi ja tuletornide ajalugu tutvustava muuseumi rajamiseks. Tuletorn on olnud läbi aegade siin kandis kohaks kus sai majakavahtidelt nõu ja abi.  Projekteerimist alustati juba 2011.aastal ja kuigi  sarikapidu peeti juba veebruaris 2013.a, tuli ehitis mitmeks aastaks konserveerida ja uuesti jätkati ehitust käesoleval aastal.  Ehitus on toimunud Nelja Valla Kogu LEADER piirkondliku tegevusgruppi toel ja PRIA Leader meetme abil.

Hoone asub tuletorni muinsuskaitse vööndis ja hoone algne välisilme tuli säilitada, mis on teinud töid keerukamaks ja kulukamaks. Kogukonna saali valmimist II korrusel peab veel veidi ootama, esialgu saab külastajatele avatuks vaid hoone esimene korrus.

Julgustame inimesi, kellel on kandi ajaloost esemeid või mälestusi, mis vääriksid ka teistele tutvustamist ja järgnevatele põlvedele jäädvustamist, meiega jagama. Aitäh!