Rubriigid
Uudised

Suurupi Selts – Aasta vabaühendus nominent 2021

Suurupi Selts on Harku valla vanim selts, asutatud 3. septembril 2003. aastal. Tegevusaastatesse on mahtunud palju ühistegemisi, millest on kasvanud välja mitmeid traditsioone kogu vallale.

Alates 2014. aastast oleme seltsiga osalenud  Teeme ära talgutel, mille raames on uue silla saanud alumise tuletorni kraav,  veeohutusstendi on saanud Suurupi rand,  välja on puhastatud astmed Suurupi ülemise tuletorni juurde viival trepil puhastatud Tuletorni tee äärsed alad prügist. Seltsiga osalesime  Tuletulemise tee korrastamise talgutel, millele hiljem, 1. juulil 2014,  järgnes  Suurupis meeleolukas Tuletulemise pidu. 

Traditsiooniks on saanud iga aastane Tuletorni päeva tähistamine, kus meie rahvast on käinud rõõmustamas sellised muusikud nagu Curly Strings, Kõrsikud, Nele-Liis Vaiksoo, Kukerpillid, Stefan ja paljud teised.   

14.juuni 2015. toimus Suurupis Kasevälja Külaseltsi eestvedamisel traditsiooniline Harku valla külade päev  ”Sada aastat Surpe sadamalinna”,
kus rändnui ”Okaspendel” rändas Suurupi Seltsile, koos auga korraldada järgmise aasta üritus. Kuna eelmisel aastal oli Küladepäev toimunud  Suurupis, siis kaasas Suurupi Selts just värskenduskuuri läbi teinud Vääna -Jõesuu Külaseltsi ja koos korraldati 11. juunil Harku valla külade päev Vääna-Jõesuu rannas.  Seekordne teema oli imelisele rannaliivale sobivalt ”Näoga mere poole”. Päev oli temaatiliselt rannalik ja inspireeritud Hawaiist. 

Meeldejäävaks sündmuseks kujunes 16.aprill 2017 laste ja noorte laulupeo Harjumaa tule süütamine Suurupi alumise tuletorni ”Tule-tulemise“ monumendi juures.

Meie seltsi üheks suuremaks eesmärgiks on olnud  tuletornide avamine külastajatele. 1. mail 2017 saigi teoks  Suurupi ülemise tuletorni avamine,  mis on  Mandri-Eesti vanim tuletorn ja üks  vähestest tuletornidest maailmas, mis on säilinud kehandina tänapäevani ja mille otsas on algselt leegitsenud päris lõke. Suurupi alumine tuletorn avati külastajatele 26. mail 2018. Suurupi on  Eestis ainulaadne koht – see on küla,  kus on avatud  kaks vana ja väärikat tuletorni külastajatele.

2019. aasta oli rikas paljude oluliste sündmuste poolest. Suurupi Seltsi ja Vääna-Jõesuu Külaseltsi eestvedamisel sündis idee korraldada igasuvine Harku valla külade omanäolisust esile toov sündmus –  Harku valla Avatud külade nädal.  Esmakordselt toimus see 14.- 21. juulil 2019.  Covid – 19 epideemiast tulenevalt toimus 2020. aastal  Külade nädal väiksemas formaadis  – 10. – 19. juulini korraldati Harku valla Kodukohvikute nädal.

2019. aastal täitus Suurupi alumisel tuletornil 160 aastat. Olulise sündmuse rõhutamiseks  andis 19. juulil kontserdi Jassi Zahharov. Samal suvel korraldati veel ridamisi elamuste rohkeid kontserte – Tuletorni pojengiaia kontsert koos Rändajaga, Päikeseloojangu kontsert, kus esines Mari Jürjens ja järgmisel aastal Traffic ning Chalice.

Aastal 2020 sai käima tõmmatud Vau Foto konkurss, mis osutus väga populaarseks ja  kõrgetasemeliseks. Võistlustööd pandi ülesse näitusele. Kahel aastal on Suurupi Selts osalenud Loode-Eesti ühisturundusprojektis Porikuu festival, pakkudes matku ja jutustades tondijutte. Korraldanud erinevaid käsitöötubasid ja väiksemaid sündmusi. Seltsi juures on tegutsenud  Suurupi Meretule naiskoor  Elen Ilvese dirigeerimisel ja kitarriring Ain Varsti juhendamisel.

2021. aastal avasime ametlikult Suurupi muuseum-külastuskeskuse uksed.
Hoone on renoveeritud Euroopa LEADER programmi toel ja pakub võimalusi kohaliku elu elavdamiseks.

9.-18. juuli toimus Harku valla Avatud külade nädal, mille raames toimus ka Harku valla Kodukohvikute nädal ja olid koostöös Harku valla Aiaseltsiga avatud ilusad koduaiad üle Harku valla.

Suurupi Selts on seisnud hea Suurupi kohaliku tähtsusega metsa säilimisele, loomisel on Kohalik Suurupi Merekindluse metsa kaitseala, mis säilitab kohalikele ja Suurupi sõpradele rohelise vööndi rannikul.

Suurupi Seltsi peamiseks eesmärgiks on olnud kogukonna kodukoha ajaloo tutvustamine ja armastuse kasvatamine oma kodukoha vastu, märgates ja hoolides ennast ümbritsevast keskkonnast ja inimestest. Tuues sära ja märkamist, muudame oma elu paremaks!

Aitäh märkamast!
Harjumaa Omavalitsuste Liit, Harjumaa Ettevõtlus ja Arenduskeskus, Harjumaa LEADER tegevusgrupid ja Kodukant Harjumaa